©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Hamamboğazı

Çizimler i?in tıklayın...


Fotoğraflar i?in tıklayın...

maps
Hamamboğazı
Türü:
Yatay Mağara
Rakım:
880 m
Derinlik:
-63 m
Uzunluk:
102 m
Bölge:
İç Anadolu
İl:
Ankara
İl?e:
Ayaş
Köy:
Oltan

     


Yeri: Ayaş'ı Polatlı'ya bağlayan yolun 48. km'sinde bulunan köprüden 10 m önce sola dönülür. Önce dere yatağından; daha sonra patika yoldan gidilerek mağaranın bulunduğu tepenin altına gelinir. Mağara; dere seviyesinden 60 m yüksekte olup; giriş ağzı batıya bakmaktadır. Cıngırlıkuyu adıyla da bilinmektedir.
Yapısal Özellikleri ve Oluşumu: Mağara; 1.5 m çaplı bir giriş ile başlar ve girişten hemen sonra geniş bir salona ulaşır. 25 derece eğimli 10 m'lik bir galeriden sonra ilk inişe varılır. 12 m'lik inişten sonra 15 m'lik eğimli bir galeriyle ikinci iniş başına ulaşılır. İkinci inişten sonra geniş bir salona varılır. Sola doğru devam ederken; sağ tarafa doğru iki kol ayrılır. Sağdaki koldan 15 m ilerleyince 10 m'lik dikey bir inişle küçük bir odaya ulaşılır. Diğer kol; 1 m çapında aşağıya doğru ilerler ve geniş bir salonla son bulur.
Araştırma Tarih?esi: MAD tarafından 1993 yılında araştırılmış ve haritası çizilmiştir.
Bulgular: Salonun ortasında 3x4 m boyutlarında ve 1.5 m yüksekliğinde mezar odası olduğu tahmin edilen bir yapı vardır. Bu odanın içi boştur ve tabanı defineciler tarafından kırılmıştır. Tuğla örgü olarak inşa edilen oda duvarlarının üzeri haçla sıvanmıştır. Mağara içinden toplanan seramik kırıkları DTCF'de analiz edilmiş ve bu kırıkların Hitit ve Roma dönemlerine ait olduğu belirlenmiştir.


Liste'ye