©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Tilkiler

Çizimler i?in tıklayın...


Fotoğraflar i?in tıklayın...

maps
Tilkiler
Türü:
Yatay Mağara
Rakım:
150 m
Derinlik:
-159 m
Uzunluk:
6650 m
Bölge:
Akdeniz
İl:
Antalya
İl?e:
Manavgat
Köy:
Tilkiler

     


Yeri: Antalya İli; Manavgat İlçesi'nde bulunan Oymapınar Baraj alanında; Oymapınar Köyü'ne 4 km kuzeybatısında yer almaktadır. Baraj etüdleri sırasında açılan enjeksiyon galerilerinden birinde doğal bir galeriye rastlanması sonucu ortaya çıkarılmıştır.
Yapısal Özellikleri ve Oluşumu: Miyosen konglomera içinde gelişmiştir. Mağaranın bir bölümü konglomera; bir bölümü ise kireçtaşıdır. Yatay gelişmiş ve aktif bir mağara olup uzunluğu yaklaşık 7 km'dir. İlkbahar aylarında su seviyesinin yükselmesi mağaranın geçilmesine engel olabilir. İçeride yer alan göllerin seviyeleri farklı yüksekliklerdedir. Yaz ve kış mevsimleri arasında su seviyesinde farklılaşma görülmektedir (62 m ve -128 m arasında değişir). Kışın giriş tünelinin ağzından 12 metreküp/saniye debili su aktığı gözlenmiştir [Chabert et al. 1978b:4-9].
Araştırma Tarih?esi: İlk incelemeler T. Aygen ile birilikte Fransız Paris Speleoloji Kulübü Başkanı C. Chabert; J. Chabert; E. Gilli; J. Vuillemin ve iki Türk speleoloğu M. Aktar ve N. Aral tarafından 1976 yılı Ağustos ayında yapılmıştır. 1976 yılında C. Chabert E. Gilli tarafından BCRA 5b standartlarında haritası çizilmiştir. 20 Ağustos 2003 tarihinde yapılan araştırmaya ise Fransa'dan E. Gilli ve ekibi ile birlikte BÜMAK'dan mağaracılar katılmıştır. E. Gilli tarafından; mağaranın girişini takiben konglomerada oluşan bazı galerilerin; bu kısa süreçte bile su aşınması sonucunda değiştiği gözlenmiştir. En ilginç buluntulardan birisi; girişten birkaç kilometre ileride bulunan ve zemini tamamen kum ile kaplı Şatolar Salonu'nda olmuştur. Speleo Club de Paris üyelerinin 1977 yılında kamp yaptığı bu salonda kumdan yaptıkları ve salona ismini veren dört adet küçük kale aradan geçen 27 yıla rağmen; yapıldıkları günkü şekilleri ile; sapasağlam durmaktadır. Mağara; hemen hemen ilk bulunduğu günkü durumundadır. Side gibi fazlasıyla turistik bir bölgeye bu kadar yakın olan Tilkiler Mağarası'nın bu süre zarfında ya çok az veya son derece dikkatli mağaracılar tarafından ziyaret edildiği gözlenmiştir.
Bulgular:


Liste'ye