©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

İncili / Büyük Mağara

Çizimler i?in tıklayın...


Fotoğraflar i?in tıklayın...

maps
İncili / Büyük Mağara
Türü:
Mağara
Rakım:
30 m
Derinlik:
m
Uzunluk:
14 m
Bölge:
Akdeniz
İl:
Hatay
İl?e:
Samandağ
Köy:
Mağaracık

     


Yeri: Antakya il merkezinin güneybatısındaki Samandağ İlçesi'nin kuzeybatısında bulunan Mağaracık Köyü'nde yer almaktadır. Atatürk Mahallesi; Cumhuriyet Caddesi'nde eski dere yatağı boyunca ilerleyerek mağaraya ulaşılmaktadır. Kanal Mağarası'ndan 300 m uzakta yer alan araştırmacıları tarafından önce Büyük Mağara olarak adlandırılan daha sonra kazı sırasında ele geçirilen bir inciden dolayı İncili Mağara adı verilen mağara. Yerel adı Barutlu Mağarası'dır. Romalılar tarafından açılmış kanalın ağzından 30 m; Akdeniz'den 100-150 m uzaktadır.
Yapısal Özellikleri ve Oluşumu: Çevlik sahiline hakim bir yerde; sahilden içeriye doğru bir kavis halinde dolanan üçüncü zaman oluşumlu kalkerleri içinde açılmıştır. Dördüncü zaman denizinin dalgaları tarafından açıldığı iddia edilmektedir. İçi geniş ve temizdir. Mağaranın boyutları konusunda bir bilgi verilmemektedir. Bir kenarında taş çıkarma olayı nedeniyle örülmüş bir kısım yer almaktadır. Mağaranın ağzının denizden 6 m yukarda olduğu belirtilmektedir. Mağaranın içinde 6 m kalınlığında bir dolgunun olduğu sanılmaktadır.
Araştırma Tarih?esi: 1970; 1971 ve 1973 yıllarında mağaranın bilimsel kazısı yapılmıştır. Bu kazı E.Y. Bostancı tarafından yönetilmiştir. Mağaranın içinde; ağızına yakın bir kısımda 400x525 cm boyutlarında bir açma açılmıştır. Yüzeyden itibaren 499 cm derine kadar inilmiş ve sonunda ana kayaya ulaşılmıştır.
Bulgular: Kazı başkanı nedense herhangi bir yontma taş alet buluntusu olmadan 12. tabakayı Üst Paleolitik Çağ'a tarihlemektedir. Kanal Mağarası'nda yaşayan Üst Paleolitik Çağ insanlarının mağarayı zaman zaman kamp yeri olarak kullandıkları iddia edilmektedir. İskelet kalıntılarının yanısıra delinerek süs eşyası olarak kullanılmış olduğu düşünülen deniz kabukları bu iddiayı kuvvetlendirmektedir. Araştırmacılar iskeletin en azından 50.000 yıllık olduğunu ileri sürmektedir. En altta ise çok bol deniz kavkıları ile Suriye'den Akdeniz yoluyla gelen mantar taşları beraberce bulunmuştur. Mağaraya ismini veren inci de bu alt tabakalardan çıkmıştır.


Liste'ye