©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi


Kayışlar

Çizimler için tıklayın...

maps

Fotoğraflar için tıklayın...

Kayışlar
Türü:
Höyük
Rakım:
100 m
Bölge:
Ege
İl:
Manisa
İlçe:
Saruhanlı
Köy:
Kayışlar
Araştırma Yöntemi:
Yüzey Araştırması
Dönem:

     


Manisa il merkezinin ve Saruhanlı İlçesi'nin kuzeydoğusunda; Kayışlar Köyü'nün yaklaşık 900 m kuzeyindedir. Yerel adı Çayırlar Mevkii'dir. Batı kenarından büyük bir su kaynağı geçen höyüğün 3-4 m yüksekliğinde; 80x50 m boyutlarında olduğu söylenmektedir. Oldukça yayvan ve küçük bir höyüktür. 1959 yılında burada; D. H. French tarafından bir yüzey toplaması gerçekleştirilmiştir. O tarihlerde batısında bataklık; doğusunda ise bir köy yolu olduğu bildirilmektedir. Yüzeyinden Troya I tipi mallar; kırmızı açkılı; gri/siyah açkılı; siyah açkılı; kırmızı astarlı İTÇ çanak çömlek parçaları toplanmıştır.
Yeri: Manisa il merkezinin kuzeydoğusunda; Saruhanlı İlçesi'nin kuzeydoğusunda; Kayışlar Köyü'nün yaklaşık 400 m kuzeydoğusunda bulunan yerleşme yerine Manisa-Akhisar karayolundan Kayışlar'a sapılarak gidilmektedir.
Konumu ve Çevresel Özellikleri: Höyük alçak bir sırt üzerinde yer almaktadır. Çapının kuzey-güney istikametinde 80; doğu-batı istikametinde 50 m olduğu; yüksekliğinin ise 3-4 m olduğu bildirilmektedir. Küçük bir höyüktür. Günümüzde ekili olan tepenin doğu kenarından toprak köy yolu; batı kenarından büyük bir su kaynağı akmaktadır. Höyüğün batısı yüzey araştırması yapıldığı 1965 yıllarında bataklıktır.
Tarihçe:
Araştırma ve Kazı:
Tabakalanma:
Buluntular:
Kalıntılar:
Yorum ve tarihleme:


Liste'ye