©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi


Taraççı

Çizimler için tıklayın...

maps

Fotoğraflar için tıklayın...

Taraççı
Türü:
Höyük
Rakım:
21 m
Bölge:
Marmara
İl:
Balıkesir
İlçe:
Gönen
Köy:
Körpeağaç
Araştırma Yöntemi:
Yüzey Araştırması
Dönem:
Çanak Çömlekli

     


Yeri: Balıkesir'in kuzeyinde; Gönen'e bağlı Körpeağaç Köyü'nün 2.5 km batısında; Ayvalıdere Köyü'nün yakınında; Gönen Çayı kıyısında yer alır. Bu alan Halkalı Mevkii olarak da bilinmektedir. Kodu H 7 / 6.
Konumu ve Çevresel Özellikleri: Olasılıkla son zamanlarda tahrip edilmiştir. Bölgede pek çok yerleşme yeri grayder ile dağıtılmıştır. Höyük konisinin yok olduğu söylenmektedir.
Tarihçe:
Araştırma ve Kazı: M. Özdoğan'ın 1989 yılında; Marmara Bölgesi'nde gerçekleştirdiği yüzey araştırmasında tespit edilmiştir.
Tabakalanma: Son Neolitik Çağ yanısıra; Yarımburgaz 4; Beşiktepe; Kumtepe Ib (Kalkolitik Çağ); Troya I (İlk Tunç Çağı) ve Klasik dönemlere ait bulgular ele geçmiştir.
Buluntular: Çanak Çömlek: Höyüğün tahrip olmuş konisinin merkezinde Fikirtepe kültürüne ait parçalar bulunduğu bildirilmektedir; ayrıntılı bilgi verilmemektedir.
Kalıntılar:
Yorum ve tarihleme: Özdoğan; buluntular hakkında ayrıntılı bilgi vermemekle birlikte; Taraççı'nın Marmara Bölgesi'nin kültür tabakalanmasını yansıtabilecek özelliklere sahip olmasına karşın; tahrip edilmesinin büyük bir kayıp olduğunu bildirmektedir.


Liste'ye