©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Gedikli / Karahöyük


Çağlar Haritalar Fotoğraflar
Kalkolitik
İTÇ


14C
Haritalar Gedikli / Karahöyük

Türü:
Höyük
Rakım:
540 m
Çap:
m - Yön:

Bölge:
Akdeniz
İl:
Gaziantep
İlçe:
Nurdağı
Köy:
Gedikli

Tahribat :
Kaçak Kazı - Yapılaşma

TAYEx:
Gidildi - 26/8/2001

Tescil Durumu:
Tescilli
Tescil Tarihi:
13/2/1986
Tescil No:
1886
Tescil Derece:
Tescil Kurumu:
Tescil Kadastro:
     


Yeri: Gaziantep il merkezinin kuzeybatısında. İslahiye İlçesi'nin 23-24 km kuzeydoğusunda; aynı adlı köyün kısmen altındadır. Höyüğün yöresel ismi Karahöyük olduğu halde; Anadolu'daki diğer Karahöyük adlı yerleşme yerleri ile karışmaması için tüm arkeoloji metinlerinde Gedikli ismi ile anılmaktadır.
Konumu ve Çevresel Özellikleri: Gedikli Karahöyük; ova tabanından 24 m yüksekliğinde; 240x190 m boyutlarında olup ovanın büyük höyüklerinden birisidir. Doğu ve batı etekleri ve kuzey yamacı toprak çekmek bahanesi ile büyük ölçüde tahrip edilmiştir. Güneydoğu eteğinde yer alan mezarlık bu tip bir tahribatla ortaya çıkmıştır.
Tahribat Açıklama: Höyükten büyük ölçüde toprak alınmıştır ve üzerinde bir su deposu vardır. Kuzey yamaçta defineci çukurları görülmektedir; ayrıca batı ve güney etekleri kesilmiştir [TAYEx 26.8.2001].
Tescil Bilgisi: Adana KTVKK'nin 29.8.1988/92 kararı ile I. ve III. derece Arkeolojik SİT Alanı olarak tekrar tescil edilmiştir (ASAL). ASAL'da Gedikli Höyük adıyla İslahiye; Sakçagözü Bucağı; Gedikli Köyü olarak tanımlanmıştır (ASAL 2008).


Liste'ye