©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Karaz


Çağlar Haritalar Fotoğraflar
Kalkolitik
İTÇHaritalar Karaz

Türü:
Höyük
Rakım:
1800 m
Çap:
m - Yön:

Bölge:
Doğu Anadolu
İl:
Erzurum
İlçe:
Merkez
Köy:
Karaz

Tahribat :
Yapılaşma

TAYEx:
Gidildi - 27/6/2003

Tescil Durumu:
Tescilli
Tescil Tarihi:
14/5/1987
Tescil No:
3173
Tescil Derece:
1
Tescil Kurumu:
TKTVYK
Tescil Kadastro:
     


Yeri: Erzurum il merkezinin yaklaşık 16 km batı-kuzeybatısında; Ilıca Nahiyesi'nin 5 km kuzeyindeki Karaz adlı köyün altında bulunmaktadır [Koşay-Turfan 1959:349].
Konumu ve Çevresel Özellikleri: 16 m yüksekliğinde yaklaşık 200 m çapında orta boyutlu bir höyük olan Karaz Höyüğü ismini aynı adlı köyden almaktadır. Günümüzde köyün evleri tarafından tamamen çevrelenmiştir [Koşay-Turfan 1959:har.2]. Höyüğün güney tarafı Karasu Çayı'nın suladığı ovaya dönüktür. Çevresi hem ekin hem de otlak açısından zengin topraklarla kaplıdır. Höyük; üstündeki çağdaş köy tarafından taş ve kerpiç toprağı çekmek amacıyla büyük ölçüde tahrip edilmiştir. Bu açıdan kazı başkanları üst tabakalarda sağlıklı bir sonuç alınamayacağını ileri sürmektedir. Höyüğün güney kesiminde olasılıkla geç dönem kalıntılarının oluşturduğu bir ikinci yassı tepe yer almaktadır. Bu da bize birkaç çekirdekli bir höyük ile karşı karşıya olduğumuzu anlatmaktadır.
Tahribat Açıklama: Höyük tamamen modern köy evlerinin altında kalmış durumdadır. Üzerindeki evlerin inşaasında kullanılmak üzere toprak çekilmiştir [TAYEx 27.6.2003].
Tescil Bilgisi:


Liste'ye