©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

KM 97 Domuztepe


Çağlar Haritalar Fotoğraflar
Kalkolitik


Haritalar KM 97 Domuztepe

Türü:
Höyük
Rakım:
550 m
Çap:
m - Yön:

Bölge:
Akdeniz
İl:
Kahramanmaraş
İlçe:
Pazarcık
Köy:
Emiroğlu

Tahribat :
Tarım

TAYEx:
Gidildi - 6/8/2001

Tescil Durumu:
Tescilli
Tescil Tarihi:
10/10/2000
Tescil No:
3934
Tescil Derece:
1
Tescil Kurumu:
Adana KK
Tescil Kadastro:
     


Yeri: Kahramanmaraş il merkezinin 32 km güney-güneydoğusunda; Narlı Nahiye merkezinin güneybatısında Emiroğlu Köyü'nde yer alır. Carter tarafından KM 97 olarak adlandırılmıştır (KM; Kahramanmaraş'ın kısaltılmışıdır).
Konumu ve Çevresel Özellikleri: Aksu Nehri'nin doğu kıyısında; bu nehrin Kürt Dağları'ndan getirdiği alüvyon dolgu ile oluşturduğu Maraş Ovası'nda bulunan höyük; çevresinde tarıma uygun verimli toprakları; otlakları ile yerleşmeye çok uygun bir alandadır. Ayrıca Maraş Ovası'nda; kuzeyden güneydoğuya uzanan doğal geçidin üzerinde yer aldığı gözlenmektedir. Bulunduğu ovadan 12 m yüksekte; yaklaşık olarak 18 hektarı kaplayan; oval biçimli bir tepedir. 2004 yılında yerleşmenin hemen üstünden hem de dışından örnekler alınmıştır ve yerleşmenin batısındaki alanın tarihöncesi dönemde bataklık ya da göl olduğu anlaşılmıştır [cat.une.edu.au/page/domuztepe 25.7.2006; 10:30].
Tahribat Açıklama: Höyüğün tüm yüzeyinde tarım yapılmaktadır. 10 sene önce höyüğün güneydoğu eteğinden tarım amacıyla toprak çekilmiş ve tepesi düzleştirilmiştir [TAYEx 6.8.2001].
Tescil Bilgisi:


Liste'ye