©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Selimpaşa


Çağlar Haritalar Fotoğraflar
İTÇHaritalar Selimpaşa

Türü:
Höyük
Rakım:
10 m
Çap:
m - Yön:

Bölge:
Marmara
İl:
İstanbul
İlçe:
Silivri
Köy:
Selimpaşa

Tahribat :
Tarım - Yapılaşma - Dikkat

TAYEx:
Gidildi - 27/5/2000

Tescil Durumu:
Tescilli
Tescil Tarihi:
7/4/2004
Tescil No:
6920
Tescil Derece:
Tescil Kurumu:
İstanbul 2 No.lu KK
Tescil Kadastro:
     


Yeri: İstanbul il merkezinin batısında; Silivri İlçesi'ne bağlı Selimpaşa Kasabası'nın yaklaşık 3 km batısında yer alır. Trakya Bölgesi'nde Marmara Denizi kıyısında yer alan büyük höyüklerden biridir. Güneyinden İstanbul-Tekirdağ karayolu geçmektedir. Karayolu ve höyük arasında Selimpaşa'ya giden tali yol paralel olarak uzanmaktadır.
Konumu ve Çevresel Özellikleri: Selimpaşa'nın batısında; Kavaklı ve Kocadere'nin döküldüğü küçük bir koy vardır. Höyük; koyun batısındaki Kavaklı Deresi'nin doğu yakasında; derenin ağzındaki doğal bir yükselti üzerinde bulunur. Tepenin batı etekleri dik; doğu ve güney yamaçları hafif eğimlidir. Günümüzde batı ve doğusunda bulunan modern yerleşim tarafından tehdit edilmekteyse de; İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.
Tahribat Açıklama: Üzeri buğday ekili olan höyüğün batı eteğinde; doğu-batı doğrultusunda tek sıra briketten tarla sınırı olarak yapılmış alçak bir duvar bulunmaktadır. Çevredeki yazlık siteler höyüğün eteklerine kadar ilerleyerek yerleşmeyi tehdit etmektedir [TAYEx 27.5.2000]. 2007 yılında Ş. Aydıngün ve ekibi tarafından yapılan yüzey araştırmasında höyüğün giderek traşlanıp küçüldüğü ve üzerine helikopter pisti yapıldığı tespit edilmiştir [Aydıngün 2009:414].
Tescil Bilgisi:


Liste'ye