©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Aşağı Salat


Çağlar Haritalar Fotoğraflar
İTÇHaritalar Aşağı Salat

Türü:
Höyük
Rakım:
490 m
Çap:
m - Yön:

Bölge:
Güneydoğu Anadolu
İl:
Diyarbakır
İlçe:
Bismil
Köy:
Yukarı Salat

Tahribat :
Doğal - Yapılaşma

TAYEx:
Gidildi - 15/9/2001

Tescil Durumu:
Tescilli
Tescil Tarihi:
4/10/2000
Tescil No:
2434
Tescil Derece:
1
Tescil Kurumu:
Diyarbakır KK
Tescil Kadastro:
     


Yeri: Diyarbakır İli; Bismil İlçesi'nin 3 km doğusunda; Yukarı Salat Beldesi'nin 3 km güneyinde yer alır. Höyük üzerinde bugün Yukarı Salat Beldesi'ne bağlı Aşağı Salat Mahallesi bulunmaktadır. Dicle Nehri'nin kıyısındaki höyük; Salat Çayı ile Dicle'nin kavuştuğu noktanın hemen 2 km doğusundadır.
Konumu ve Çevresel Özellikleri: Höyük; Dicle Nehri ve kolları tarafından beslenen bir arazidedir. Diyarbakır ile Batman arasında; batıdan doğuya doğru akan Dicle'nin bu kesimdeki havzası deniz seviyesinden yaklaşık 500 m yüksekliktedir. Salat Vadisi'nden gelen yol; Dicle'yi Aşağı Salat Mevkii'nden geçerek doğuya ve güneye doğru yönelir. Aşağı Salat Mahallesi'nin altında kalmış olan höyük yaklaşık 150x100 m boyutlarındadır. Bugünkü nehir seviyesinin yaklaşık 3 m yukarısındaki teras üzerinde bulunan küçük boyuttaki höyüğün kültür dolgusu; modern yerleşmenin orta kesimlerinde yaklaşık 5 m yüksekliktedir. Dicle Nehri'nin taşkınları nedeniyle höyüğün güney kesimi tahrip olmuştur.
Tahribat Açıklama: Aşağı Salat yerleşmesi çağdaş yerleşme ve Dicle Nehri tarafından tahrip edilmektedir. Aşağı Salat mahallesi yerleşmenin üzerinde kuruludur ve güneydoğu kesiminin büyük bölümü su ile aşınmıştır [TAYEx 15.9.2001].
Tescil Bilgisi: Aşağı Salat Yerleşim Yeri olarak tescil edilmiştir. (ASAL)


Liste'ye