©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Karagündüz


Çağlar Haritalar Fotoğraflar
İTÇHaritalar Karagündüz

Türü:
Höyük
Rakım:
1800 m
Çap:
136 m - Yön: KD-GD

Bölge:
Doğu Anadolu
İl:
Van
İlçe:
Merkez
Köy:
Karagündüz

Tahribat :
Kaçak Kazı - Yapılaşma

TAYEx:
Gidildi - 4/7/2003

Tescil Durumu:
Tescilli
Tescil Tarihi:
10/11/1994
Tescil No:
1528
Tescil Derece:
1
Tescil Kurumu:
Diyarbakır KK
Tescil Kadastro:
     


Yeri: Van il merkezinin 34 km kuzeydoğusunda; Erçek Buçağı'nın 6 km kuzeyinde; Eski Karagündüz (Şarokonis) Köyü'nün olduğu yerdedir. Van- Özalp karayolu höyüğün 4.8 km güneydoğusundan geçmektedir. Yeni köy; su yükselmesinden dolayı höyüğün 2 km kuzeydoğusunda kurulmaktadır.
Konumu ve Çevresel Özellikleri: Höyük; Erçek Köyü'nün doğu-kuzeydoğu kıyısında; sularını göle döken Memedik Çayı'nın meydana getirdiği Erçek Düzü'nün batı ucunda yer almaktadır. Özalp'dan gelen ve Van kentine ulaşan ticaret yolunun bu düzlükten geçtiği ve höyüğün Van yöresinin en büyük höyüğü olduğu belirtilmektedir. Yaklaşık 75x50 m boyutlarında; 8-9 m yükseklikte oval bir tepe olan höyüğün 6-7 m kalınlığında İTÇ'na ait bir kültür toprağı barındırdığı iddia edilmektedir. Höyüğün üzerinde mermerden işlenmiş 145 cm boyunda; 107 cm genişliğinde ve 53 cm yüksekliğinde taş vardır.
Tahribat Açıklama: Yerleşmenin üzerinde kaçak kazı izleri görülmüştür. Eteklerinde eski köy evlerinin kalıntıları bulunmaktadır [TAYEx 4.7.2003].
Tescil Bilgisi:


Liste'ye