©Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri - TAY Projesi

Kilisetepe


Çağlar Haritalar Fotoğraflar
Kalkolitik
İTÇHaritalar Kilisetepe

Türü:
Höyük
Rakım:
20 m
Çap:
m - Yön:

Bölge:
Marmara
İl:
Çanakkale
İlçe:
Eceabat
Köy:
Merkez

Tahribat :
Yapılaşma - Yol - Dikkat

TAYEx:
Gidildi - 19/6/2000

Tescil Durumu:
Tescilli
Tescil Tarihi:
5/2/1999
Tescil No:
5149
Tescil Derece:
1
Tescil Kurumu:
Edirne KK
Tescil Kadastro:
     


Yeri: Maydos Kale olarak da bilinen bu höyük Çanakkale il merkezinin kuzey-kuzeybatısında; Eceabat İlçesi'nin içinde yer alır.
Konumu ve Çevresel Özellikleri: Modern yerleşme tarafından kısmen tahrip edilmiş olan bu höyük; yaklaşık 250 m çapında ve 25-30 m yüksekliğindedir. Höyüğün kuzeybatısında Ayazma olarak adlandırılan tatlı su kaynağı vardır. Höyüğün üzerinde; Çanakkale Savaşı sırasında tahrip edilmiş olan Ortaçağ kalesi bulunur. Yerleşme üç yönde dağlarla; kuzeyde ise denizle çevrili çanak şeklindeki bir ovaya kurulmuş olan bu Eceabat İlçesi'nin tümüne hakim konumdadır.
Tahribat Açıklama: Yerleşmenin güneybatı kesimine bir su deposu inşaa edilmiştir. Deponun bulunduğu alandaki dolgu tamamen tahrip olmuş durumdadır. Aynı yerde kaçak kazı çukurları da görülmektedir. Höyüğün kuzey eteğinde evler bulunmaktadır. Tepeye çıkan yol; tepeyi doğudan başlayarak dolanıp batıda üzerinden geçerek su deposuna ulaşmaktadır. Batı kesiminde; ova seviyesine kadar toprak çekilmesi sonucunda yüksek bir kesit oluşmuştur [TAYEx 19.6.2000].
Tescil Bilgisi: Höyük daha önce 1.12.1989; 486 Edirne KK ve 19.4.1992; 2412 Bursa KK kararı ile tescil edilmiştir (ASAL 2008).


Liste'ye